ІМУНІЗАЦІЯ

"Захистіть себе та своїх близьких"

 

Імунізація є одним з найуспішніших та ефективніших за вартістю медико-санітарних заходів. Вона дозволяє щорічно запобігати від 2 до 3 мільйонів випадків смерті. Імунізація захищає людей від таких хвороб, як дифтерія, кір, коклюш, пневмонія, поліомієліт, краснуха та правець, грип, менінгіт і рак (рак шийки матки і печінки).

Сьогодні рутинна (гарантована державою) вакцинація в Україні здійснюється проти десяти хвороб: туберкульозу, дифтерії, правця, коклюшу, поліомієліту, кору, краснухи, епідемічного паротиту, гепатиту В та Hib-інфекції.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), 24,7% смертей спровоковані інфекційними захворюваннями. Якщо говорити про дитячу смертність, то такі недуги спричиняють уже 63% смертей.

Україна - єдина країна на пострадянському просторі, яка впровадила та зберегла обов'язковість спостереження за дитиною в поствакцинальний період. У цьому аспекті важливі й догляд медика, пильна увага батьків та ретельне дослідження причин, якщо в поствакцинальний період у дитини проявилися якісь незвичайні реакції організму.

Імунізація є невід'ємним правом людини на здорове і повноцінне життя та найефективнішою зброєю у подоланні інфекційних хвороб.

 

Що таке імунізація?

Імунізація допомагає захистити Вас від інфекційних захворювань. А також сприяє зниженню поширення захворювань і запобігає епідемії. У більшості випадків імунізація проходить у вигляді ін'єкцій. Препарат, який вводитися називається вакцина, а процес вакцинацією або імунізацією.

У вакцині, як правило, міститься невелика кількість ослаблених або мертвих форм мікроогранізмов або вірусів, які викликають захворювання. Такого кількість не достатньо для розвитку захворювання в дійсності. Але його цілком достатньо для формування відповіді імунної системи, при якому виробляються антитіла. Згодом антитіла зможуть розпізнавати і атакувати подібні мікроорганізми або віруси при попаданні в організм.

Іноді вакцинація не запобігає захворюванню повністю, але сприяє більш легкому його течією. Одні вакцинації робляться тільки один раз. Інші вакцинації проводяться в кілька етапів.

Більшість працівників охорони здоров'я, дослідників у галузі медицини і професійних медичних організацій рекомендують дітям проходити вакцинацію. Вакцинація запобігає виникненню інфекційних захворювань, проти яких часто не існує лікування. В результаті такі захворювання можуть призводити до ускладнень і навіть настання смерті.

Для деяких людей існують протипоказання для вакцинації або, ж імунітет у них після щеплення не розвивається. Єдиним захистом таких людей від інфекційних захворювань може бути вакцинація інших людей. За умови якщо інші люди проходять вакцинацію, захворювання стає менш поширеним.

Організм реагує на вакцинацію, як правило, добре і якщо незначні ускладнення і виникають, то тривають вони не довго. Важкі ускладнення після вакцинації трапляються вкрай рідко.

У рідкісних випадках працівники охорони здоров'я можуть рекомендувати пройти вакцинацію пізніше:

- При виникненні сильних алергічних реакцій на вакцину або її компоненти в минулому.

- Серйозні захворювання, наприклад, важка блювота і /або діарея (у разі підозри зневоднення організму), пневмонія, бронхіт або важкі напади астми. Але дитина із захворюванням в легкій формі, таким як, застуда, легка діарея, незначні інфекційні захворювання вух або лікування антибіотиками, може проходити вакцинацію.

 

Чому необхідно проходити вакцинацію?

  • Імунізація може захистити Вас і Вашу дитину від небезпечних захворювань, а також сприяє зниженню поширення захворювань і запобігає епідемії.
  • Пройти імунізацію набагато легше, ніж лікувати захворювання. Так, вакцини можуть викликати серйозні побічні ефекти, але в дуже рідкісних випадках.
  • Вакцинація також необхідна для прийому на роботу або для поїздок в інші країни. Запитайте у лікаря щодо необхідності вакцинації як мінімум за 6 місяців до від'їзду.
  • Жінці, яка планує завагітніти, необхідно проконсультуватися з лікарем щодо імунізації. Ті, хто проживають з вагітною жінкою, також повинні проконсультуватися з лікарем про доцільність вакцинації.

 

Вагітні жінки також можуть проходити вакцинацію, виключаючи такі:

  • Вакцинація проти вітряної віспи.
  • Вакцинація проти папіломавірусу людини.
  • Вакцинація проти кору, паротиту, краснухи (КПК)
  • Вакцинація проти грипу назальним спреєм.
  • Вакцинація проти натуральної віспи.

 

Якщо у Вас виникли питання або сумніви щодо безпеки вакцинації, проконсультуйтеся у свого лікаря, з яким ви уклали деклараціюї.